Siłowniki pneumatyczne w tamponiarce

Na jakość tampodruku wpływają trzy główne czynniki: farba, matryca i tampon. Ale nieprawidłowo wyregulowane siłowniki pneumatyczne też przyczyniają się do błędów w nadruku. Jak tego uniknąć? O tym mówimy w kolejnym odcinku Tamporad.

Rodzaje i funkcje siłowników pneumatycznych

Rodzajów siłowników pneumatycznych jest bardzo dużo, jednak zasada ich działania jest zawsze taka sama. Pod wpływem sprężonego powietrza sterowanego przez zawory w tamponiarce, tłoczysko siłownika wykonuje ruchy, które powodują pracę maszyny. Typ siłownika zależy od funkcji, którą spełnia. Mniejsze siłowniki przesuwają kałamarze, a większe wykonują ruchy tamponów na linii przód-tył i góra-dół. Na naszym filmiku pokazujemy też siłowniki specjalistyczne, jak na przykład kontrolujące ruch kałamarza w tamponiarkach typu slide. 

Zanim włączysz tamponiarkę

Przed włączeniem maszyny zawsze sprawdź, czy w zbiorniczku przy filtrze powietrza nie zbiera się kondensat wody lub oleju z kompresora czy z instalacji sprężonego powietrza. Jeśli zauważysz ślady zebranego kondensatu, koniecznie je usuń. Na filmie zobaczysz, jak prawidłowo pozbyć się skroplin.

Nieprawidłowa praca siłowników pneumatycznych

Odpowiednia amortyzacja siłowników przekłada się zarówno na jakość nadruku, jak i bezawaryjną pracę tamponiarki. Siłowniki Festo stosowane w tamponiarkach Comec mają tzw. poduszki hamujące, które powodują, że siłownik nie dobija mocno do samego końca, ale jego ruch jest płynnie hamowany pod sam koniec ruchu tłoczyska. Pod koniec ruchu tłoczysko zwalnia i delikatnie dobija do końca. Gdy poduszka jest źle wyregulowana, tłoczysko nie zwalnia, tylko uderza gwałtownie w położenie końcowe, co powoduje duże drgania maszyny. 

Jak wyregulować siłownik pneumatyczny?

Za pomocą niewielkiego śrubokręta należy ustawić śrubkę regulacyjną. Z reguły znajduje się ona przy końcu siłownika, tuż obok króćca do podłączenia przewodu pneumatycznego. Regulację poduszki hamującej przeprowadź spokojnie, krok po kroku. Pokazujemy to na naszym filmiku. Obejrzyj go zanim przystąpisz do samodzielnego działania. Pamiętaj, by poduszka hamująca nie była dokręcona zbyt mocno, gdyż spowolni to za bardzo ruch siłownika, a nawet spowoduje zatrzymanie tłoczyska przed dojazdem do końca.Konstrukcja maszyn do tampodruku umożliwia samodzielną regulację wybranych elementów takich jak czujniki zbliżeniowe czy siłowniki pneumatyczne. W wielu przypadkach możesz uniknąć wzywania serwisu, jeśli odpowiednio przeprowadzisz analizę problemu.


Mamy nadzieję, że nasze filmiki ułatwią eksploatację tamponiarek. W razie wszelkich pytań i wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Zobacz inne tamporady

Niezależny ruch tamponów
Poprzednie

Niezależny ruch tamponów

Dodaj recenzję
Niezależny ruch tamponów docenisz przy niewielkich nadrukach na szerokich przedmiotach, ale nie tylko.
Czytaj dalej
Nierównomierny nadruk w tampodruku
Dalej

Problem nierównomiernego nadruku

Dodaj recenzję
Czy zdarzały Ci się sytuacje z nierównomiernym nadrukiem wykonywanym przez tamponiarkę?
Czytaj dalej