Przygotowanie farby do tampodruku

Właściwe przygotowanie farby do tampodruku rodzi wiele pytań wśród użytkowników tamponiarek. Jak dobrać farbę? Kiedy używać rozcieńczalnika i opóźniacza? W jakich sytuacjach przydaje się utwardzacz?

Na naszym filmiku odpowiadamy na te pytania, a także pokazujemy, jak przygotować mieszankę farby i sprawdzić jej gęstość.

Jak dobrać farbę do tampodruku?

Zacznij od określenia rodzaju podłoża – czy jest to szkło, metal, guma? Jeśli nadruki będą wykonywane na plastikowych detalach, należy sprecyzować rodzaj tworzywa - czy jest to abs, polipropylen itp. Pamiętaj, że farbę dobieramy zawsze do danego podłoża. A jeśli nie jesteś w stanie określić materiału, prześlij nam detal, na którym ma być wykonany tampodruk. Dobierzemy do niego odpowiednią farbę. 

Utwardzacz PLH

Zdarza się, że farba nie spełnia oczekiwań, nawet jeśli jest dobrana do danego podłoża. Wtedy możesz zastosować utwardzacz PLH, który w znaczący sposób wpływa na przyczepność farby do detalu. Z utwardzacza PLH można korzystać profilaktycznie, aby mieć pewność, że farba dobrze przylega do podłoża. Zwłaszcza, jeśli koszty nadruku na detalu są wysokie.

Rozcieńczalniki 

Ważne jest nie tylko to, na czym drukujesz, ale też w jakich warunkach. Do tampodruku najlepsza jest tzw. temperatura pokojowa, 20-21°C. A co, jeśli tamponiarka pracuje w linii z wtryskarką, gdzie temperatura sięga nawet 40°C? Wówczas farba może wysychać na tamponie jeszcze przed oddaniem jej na detal. Nasz specjalista pokazuje na filmiku, który z rozcieńczalników wybrać, by uniknąć nierównomiernego rozłożenia farby na materiale. Zobaczysz też, który rozcieńczalnik sprawdzi się przy nadrukach wielokolorowych.

Przygotowanie farby do tampodruku

Teorię przekładamy na praktykę – jeśli masz wątpliwości, jak przygotować odpowiednią mieszankę farby, obejrzyj nasze nagranie. Doradca techniczny przygotowuje mieszankę z zastosowaniem farby, utwardzacza PLH i rozcieńczalnika uniwersalnego PLA. Dowiesz się również, w jakich proporcjach dodać poszczególne składniki oraz jak prawidłowo zmierzyć gęstość farby. 


Jakość tampodruku zależy od trzech podstawowych czynników: farby, matrycy i tamponu. Dziś skupiliśmy się na pierwszym z nich. I choć na początku skomponowanie idealnej mieszanki farby może się wydawać skomplikowane, to naprawdę nic trudnego. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu – odpowiemy na każde pytanie.

Zobacz inne tamporady

Regulacja czujnika zbliżeniowego tamponiarki
Poprzednie

Regulacja czujnika zbliżeniowego tamponiarki

Dodaj recenzję
Jeśli maszyna przestaje prawidłowo pracować, a na wyświetlaczu pojawia się alarm, to znak, że warto sprawdzić, czy czujniki zbliżeniowe funkcjonują pr...
Czytaj dalej
Niezależny ruch tamponów
Dalej

Niezależny ruch tamponów

Dodaj recenzję
Niezależny ruch tamponów docenisz przy niewielkich nadrukach na szerokich przedmiotach, ale nie tylko.
Czytaj dalej